T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Konya İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ambulans Sürücüleri Eğitimde

Güncelleme Tarihi: 26/04/2018

Konya 112 Acil Sağlık Yardım Merkezi çalışanlarına ‘Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi’ verildi. Sağlık Bakanlığı’nın hizmet içi eğitimi kapsamında 12 eğitmen tarafından 30 acil tıp teknisyenine, ileri sürüş teknikleri uygulamalı olarak anlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda trafiğe kapalı alanda verilen eğitimlerde 112 acil personellerine sürüş teknikleri konusunda teorik ve pratik eğitimler verildi.

Hastaların daha güvenli nakledilmesi amacıyla yapılan ve 4 gün süren eğitimde, sağlık çalışanlarına ‘Ambulanslarda siren ve ışık kullanımı, kavşaklarda geçiş üstünlüğü, virajlar ve sollama kuralları’ gibi 9 ayrı başlık altında verilen eğitimleri Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin de takip etti. Ambulans sürücülerine yılın farklı dönemlerinde en az dört kez eğitim verildiğini belirten Başkan Ergin, “Kursumuz, hem teorik hem pratik uygulama içeriyor. Teorik eğitimden sonra pratik uygulama ve sınav yapılıyor. Belirlenen bir pistte güvenli sürüş tekniği teorik eğitiminin, pratiğe nasıl yansıdığını test ediyoruz. Hasta ve çalışan güvenliği bu eğitimlerde ki önceliğimizi oluşturmaktadır” dedi.

Hizmet içi eğitimler sayesinde 112 acil ambulans hizmetlerinde kalite ve güvenin üst seviyelere çıkacağını da vurgulayan Ergin, “Ambulans sürücülerinin vakalara daha güvenli ve hızlı gitmesinin yanı sıra hastayı bilinçli bir şekilde en yakın hastaneye ulaştırması verilen eğitimler sayesinde mümkün olmaktadır” şeklinde konuştu.

  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 99999.jpg