T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Konya İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okullara Sertifikaları Dağıtıldı

Güncelleme Tarihi: 31/05/2018

Konya genelinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ‘Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul’ sertifikalarını almaya hak kazanan 190 okula belgeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un katılımları ile takdim edildi.

Sertifika teslim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Proje Sorumlusu Mehmet Yeşiltaş, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması ve sağlıklı bir okul çevresi oluşturulması açısından projenin son derece önemli olduğunu vurguladı. 2010 yılından bu yana proje ile ilgili okullarda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yeşiltaş, “Öğrencilerimize sağlıklı beslenmeyi sevdirmek, doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve hareketli yaşam tarzını benimsetmek bizlerin önemli görevleri arasındadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın başarılı ve üretken olmalarına bu projemiz önemli katkılar sağlayacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Projenin, yaşanılabilir ve sağlıklı yaşayan insanlardan oluşan bir dünyayı hedeflediğinin altını çizerek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Gürsoy da,“ Müslüman hayatı prensipler çerçevesinde başlar ve prensipler çerçevesinde devam eder. Nasıl besleneceğimizi aslında sünnetler üzere Hz. Peygamberimiz bizlere en iyi şekilde tarif etmiştir. Fakat şimdi sertifikasyonlarla bunları daha iyi öğrenmeye gayret ediyor ve bilgilerimizi güncellemeye çalışıyoruz” dedi. Konya da şu ana kadar 800’ün üzerinde kurumun ‘Beyaz Bayrak’, 300’ün üzerinde kurumunda ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası almaya hak kazandığının da altını çizen Gürsoy, “Şehrimizde 1700’ün üzerinde kurum ve kuruluşumuzun faaliyet gösterdiğini düşünürsek bu konuda daha çok çalışma ve gayret gösterme sorumluluğumuzun olduğu ortaya çıkmaktadır. Tüm kurumlarımızın bu sertifikaları alabilmek için gerekli gayreti göstermesi gerekmektedir” dedi. Toplumda zaman içinde oluşan sıkıntıların birinci derece sorumluluğunun eğitimcilere ait olduğunu da savunan Gürsoy, “Bizler eğitmekle ve davranış haline dönüştürmekle görevliyiz. Küçük yaşlarda belli alışkanlıkları daha sağlıklı, daha bilinçli ve daha programlı yapabilirsek inşallah bu konuda çok daha başarılı olacağız” diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr Koç da yaptığı konuşmada eğitim ve sağlık alanının bir milletin en önemli iki temasını oluşturduğunu söyledi. Bu tür projelerin ülkemizin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Koç, “Artık eğitim sadece matematik, fizik, kimya öğretmiyor, beslenmeyi de sağlıklı hayatı da öğretiyor. Bizlerde Sağlık Müdürlüğü olarak buna katkı sağlama gayreti gösteriyoruz” dedi.

Sağlık kuruluşlarının okullarla sürekli işbirliği içerisinde olduklarını da ifade eden Prof. Dr. Koç, “Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ projeleri çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Şehrimizde geçtiğimiz yıla oranla ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası alan okul sayısında önemli bir artış sağlanmıştır” diyerek bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası almaya hak kazanan okullara sertifikaları verildi. Program toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. Törende sertifika almaya hak kazanan okul müdürlerinin yanı sıra ilçe milli eğitim müdürleri ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Kerim Yeşildağ ve sağlık yöneticileri de hazır bulundu.

 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg