overlay

Yoğun Bakımlar Değerlendirildi

Konya İl Sağlık Müdür Vekili ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Prof. Dr. Kadir Durgut başkanlığında, ‘Genişletilmiş Bölge İller Yoğun Bakım Hizmetleri ve Yoğun Bakım Üniteleri Değerlendirme’ toplantısı gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıya, Konya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tarık Acar, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin, Başkan Yardımcısı Dr. Alper Çelikdelen, Konya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr.Bahattin Akyürek, Uzm.Dr.Semra Arıbaş, Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.Serkan Koyuncu, Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Cem Karanfil ile Konya, Karaman ve Aksaray Kamu Hastaneleri yöneticileri ve yoğun bakım servis sorumlu hekimleri katıldı.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Durgut, yoğun bakım hizmetlerinin hassasiyet gösterilmesi gereken birimlerden olduğunu belirtti. Konya, Karaman ve Aksaray illerine bağlı sağlık tesislerinde hizmet veren yoğun bakım ünitelerinin işleyiş süreçlerinin takip edilmesi, yaşanan sorunların belirlenmesi, gereken planlamalar ile yoğun bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi için yapılan faaliyetlerin ele alındığı toplantı da yoğun bakımlara yapılan sevk sayıları ve sevk nedenleri de analiz edildi.

Bölgesel değerlendirme toplantılarının her altı ayda bir Aksaray ve Karaman’da görev yapan sağlık idarecilerinin de katılımı ile gerçekleştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Durgut, “Hastalarımızın daha hızlı değerlendirilmesi ve gereksiz sevklerin önüne geçerek, tedavilerinin yerinde yapılmasını hedeflediğimiz bu tür toplantılarla ülkemizin bu tür sevklerden kaynaklanan kayıplarını da en aza indirmeyi hedeflemekteyiz. Altı ay önce yapmış olduğumuz toplantıya göre hangi alanlarda düzelme var, hangi alanlarda halen eksikliklerimiz var bu tür konuları da toplantımızda masaya yatıracağız ve birlikte istişare edeceğiz” dedi.

Karşılıklı soru-cevap ve interaktif bir şekilde yapılan toplantı da katılımcılar, insan kaynakları, yoğun bakım hizmetlerinde kullanılan tıbbi cihazlar, sevk nedenleri, yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğun azaltılması,hastane enfeksiyon risklerinin azaltılması, sertifikalı yoğun bakım hemşireliği kursları, palyatif bakım merkezleri gibi konularda görüşlerini paylaştılar.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg