overlay

Dünya Kanser Günü Etkinliği

Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ etkinlikleri kapsamında Kule Site AVM’ nde farkındalık ve bilinç düzeyinin artırılmasını sağlamak amacıyla standt açıldı. Açılan standı, Konya Valimizin eşi Dr. Funda Toprak ile Selçuklu Kaymakamımız’ın eşi Fatma Yamlı da ziyaret ederek kanser taramaları hakkında kendilerine bilgi verildi. Dr.Toprak ayrıca standı ziyaret eden vatandaşlara, kanserden korunma konusunda önerilerde bulunmuştur.

Etkinlikle ilgili Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir”

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Tütün ve mamullerinden uzak durun
Sigara içenler artık çok geç dememeli ve bırakmalıdır. Zararlı maddelerden mümkün olduğunca çabuk kurtulmak sağlığınız için oldukça önem taşır.
Alkol kullanımını kesin
Alkolü sıklıkla tüketenler bırakmalıdır. Eğer mümkünse hiç kullanılmaması gereken alkol vücudunuza, cildinize ve organlarınıza büyük zararlar verir.
Hareket edin
Egzersizi hayatınızın içerisine dahil etmelisiniz. Zamanım yok diyerek bahanelere sığınmak yerine küçük de olsa hareket etmelisiniz. Günde 30-40 dakika yürüyüşün bile sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır.
Sağlıklı beslenin
Kilo vermek amaçlı sadece belli zamanlarda sağlıklı besin tüketmek doğru bir davranış değildir. Sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız haline getirmeniz gerekir. İşlenmiş tüm gıdalardan uzak durulması son derece önemlidir.

KANSER TARAMALARI

Meme Kanseri
Kadının kendini muayenesi
20 Yaş üzeri, ayda bir

Doktorun meme muayenesi
20 Yaş üzeri, 2 yılda bir
40 Yaş üzeri, yılda bir

Mamografi
40-69 yaş arası kadın, 2 yılda bir

Rahimağzı Kanseri
30-65 Yaş arası, 5 yılda bir

HPV Testi 
30-65 Yaş arası kadın,5-10 yılda bir

Kolorekta Kanser
50-70 Yaş arası Kadın-Erkek
2 yılda bir

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg