overlay

‘İlk Adım Ebe-Gebe Okulu’ Projesi Model Olmayı Başarmıştır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Dr. Leyla Şahin USTA, sezeryan doğumla mücadele için Pilot İl olarak Konya'da başlatılan ve Türkiye genelinde örnek gösterilen ‘İlk Adım Ebe-Gebe Okulu Projesi’nin değerlendirme toplantısına katıldı. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Kerim Yeşildağ ile birlikte 40 kişilik gönüllü doğum destekçisi eğitimi almış sağlık çalışanının katıldığı toplantı da konuşan Milletvekili Usta, projenin sağlıklı ve başarılı bir şekilde ilerlemesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte gönüllü olarak hareket eden sağlık çalışanlarının destek ve çabası ile projenin son derece güzel noktalara geldiğini vurgulayan Milletvekili Usta, “Anne adaylarının korkusuz bir doğum süreci geçirmelerini sağlamak, sezaryen oranlarını düşürmek ve normal doğum sayısını artırabilmek hedefi ile ortaya konulan bu ve benzeri uygulamalar artık tüm Türkiye’de ilgi görüyor ve pek çok şehir bu uygulamaları yapmak istediklerini belirterek bizlere başvuruyorlar” dedi. ‘İlk Adım Ebe-Gebe Okulu’ projesini daha sistematik bir hale getirdikten sonra Türkiye’nin bütün şehirlerinde uygulamak istediklerini söyleyen Usta, “İlk Adım Ebe-Gebe Okulu Projesi ismi ile yaklaşık 2,5 yıl önce başlayan projemiz artık bir model haline gelmiş durumdadır. Pilot il olarak Konya’da başlattığımız projenin eksikliklerini ve sıkıntılarını yaşayarak görüyoruz. Burada gördüğümüz bu eksiklikleri düzelterek projenin sadece Konya ile sınırlı kalmamasını ve ülkemizin tüm şehirlerinde uygulanmasını hedeflemekteyiz” diyerek Tüm Türkiye’de ve bütün doğumhanelerde değişim başlatmak istediklerini ifade etti.

‘İlk Adım Ebe-Gebe Okulu Projesi’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta Hanımefendi’nin destekleri sayesinde son derece güzel bir şekilde ilerlediğini belirten Prof. Dr. Koç’da, “Bugün yapacağımız ara değerlendirme toplantısı ile geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğumuz toplantılara göre geldiğimiz konumu değerlendirerek, 2020 yılındaki hedeflerimizi belirleyeceğiz” dedi. Prof. Dr. Koç, uygulamanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına gönüllü bir şekilde projede görev alan sağlık çalışanlarına da teşekkür etti.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg