overlay

Her Bağış Yeni Bir Hayattır

    İl Sağlık Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından ‘03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla organ bağışı konusunda halkı bilinçlendirmek ve organ bağışına teşvik etmek amacıyla stant oluşturuldu. İl Sağlık Müdürlüğü Zafer Binası önünde açılan standı ziyaret eden İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Koç, “Türkiye genelinde binlerce hasta organ beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata tutunmaya çalışmaktadır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet gösterilmeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız” dedi.  


Açılan standa gelerek organlarını bağışlayan bir vatandaşı da tebrik eden Prof. Dr. Koç, “Türkiye'de şu anda yaklaşık 25 bin vatandaşımız organ nakli bekliyor. Bu hastalardan 23 bini böbrek, 2 bini karaciğer, bin 700’ü kornea, bin 100'ü kalp, 290'ı pankreas ve 93’ü akciğer nakli olmak zorunda. Yıllık ortalama 4 binin üzerinde vatandaşımız organ nakli olamadığı için hayatını kaybediyor” diyerek organ bağışının önemine dikkati çekti.


Bağış için 2 dakikanızı ayırmanız yeterli :


 Eğer bir kişi organ bağışında bulunmak istiyorsa İl Sağlık Müdürlüğümüze, ilçe müdürlüklerimize ve hastanelerimize başvurabilir. Organ bağışı yapmak için iki şahit huzurunda bir form doldurulması yeterlidir. Kişi hayattayken organlarını bağışladığı için kendisine bir kart verilir. Daha sonra bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın sistemine kaydedilmektedir. Organ bağışından vazgeçilmesi durumunda aileye bildirilmesi ya da Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemi'nden kaydını sildirmesi yeterlidir.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg