overlay

Obezite Tedavisinde Yeni Dönem

     Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkez Sorumlusu Uzm. Dr. Duygu İlke Yıldırım’ın editörlüğünde yayımlanan ‘Obeziteye multidisipliner yaklaşım’ isimli kitap ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi.

     Kitabın içeriği hakkında İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Koç’a bilgiler veren Uzm. Dr. Yıldırım, “Kitabımız da çağımızın en büyük sorunlarından olan obezite konusunda insanların çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde karşılaşabilecekleri riskler ve alınması gereken tedbirler anlatılarak, obezite konusunun önemi klinik veriler eşliğinde ele alınmıştır” dedi. Uzm. Dr. Yıldırım, “Obezitenin tedavisinde ve önlenmesinde multidisipliner yaklaşımın nasıl olması gerektiğinin de anlatıldığı kitabımız sağlık alanındaki ilk çalışmalardan biri konumundadır. Kitap, ülkemizin çeşitli şehirlerinde açılmış olan obezite merkezleri içerisinde de bir obezite merkezi tarafından hazırlanmış olan hekime yönelik ilk kitap olma özelliği de taşımaktadır” dedi.

     Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 verilerine göre Türkiye’nin dünyanın en obez 17. Ülkesi konumunda bulunduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yıldırım, “Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişi obezite nedeni ile ölmektedir. Obezite neden olduğu birçok hastalığa ek olarak insan ömrünü de ciddi oranda azaltmaktadır. Ülkemizde de günden güne artış gösteren obeziteyi önlemek için birçok obezite merkezi açılmıştır. Bu merkezlerin amacı hastaların obezite cerrahisine gitmeden ve medikal tedavi almadan hastalara yaşam tarzı değişikliğini kazandırarak ideal kiloya düşmelerini sağlamaktır. Bu anlamda günümüzde çok sık başvurulan tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamaları obezite hastalığının önlenmesinde çok sık başvurulan bir alan olmuştur” şeklinde konuştu.

     İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç’da önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş olan obezite konusunda böylesine anlamlı bir çalışmayı klinik veriler eşliğinde hazırladıkları için kitap editörü Uz. Dr. Yıldırım’a ve katkı sunan akademisyenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Koç, “Tıp alanında referans kaynaklar arasına gireceğini düşündüğüm bu kitabın hekim arkadaşlarımız için de son derece faydalı olacağı kanaatindeyim. Her alanda olduğu gibi tıp alanında da multidisipliner yaklaşım çok çok önemlidir. Obezite konusunda multidisipliner yaklaşım anlayışını getirerek böylesine önemli bir eser ortaya çıkardıkları için ve bu farkındalığı bilimsel olarak ortaya koydukları için her bir yazarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum ” dedi.

      Kitap tanıtım programında, kitabın hazırlanmasına ve yayınlanması aşamalarında destek sunan SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Tıbbi Genetik Uzm. Ebru Marzioğlu Özdemir, İç Hastalıkları Kliniği Palyatif Bakım Merkezi ve Geriatri Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Muhammet Cemal Kızılarslanoğlu, Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzm. Dr. Günseli Kekeç, Obezite Merkezi’nde görevli Psikolog Pınar Yıldız, NEÜ Meram Tıp Fakültesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Uzm. Dr. Fatma Hilal Yılmaz, Dermatoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Özer, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Neonatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Ramazan Keçeci’de hazır bulundu.


  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg