overlay

Konya’nın Sağlık Altyapısı Coranavirüsden Daha Güçlü

    İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Koç, kamu, üniversite ve özel hastanelerin başhekimleri ile telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Covid-19 ile mücadelede bu güne kadar yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmaların ele alındığı toplantı da artan vaka sayılarının nedenleri de detaylı bir şekilde ele alındı.

   Ramazan Bayramı sonrası ve kontrollü sosyal hayat döneminin başlaması ile birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da vaka sayılarında hızlı bir yükselme olduğunu belirten Prof. Dr. Koç, “Kontrollü sosyal hayatın tam olarak benimsenememesi, taziye, nişan, asker uğurlama gibi etkinliklerin yanı sıra sanayi ve benzeri iş yerlerinde kurallara yeterince riayet edilmemesi vaka sayılarının maalesef artışına neden olmuştur. Fakat ne olursa olsun inşallah bu dönemi de hep birlikte ağrısız ve sızısız bir şekilde atlatacağız. Çünkü Konya olarak sağlık kapasitemizin ve personel gücümüzün bu süreç için gayet yeterli olduğunu biliyoruz.” diyerek pandemi sürecindeki aktif ve dinamik gayretleri nedeni ile tüm hastane başhekimlerine teşekkür etti.

   Konya’daki vaka sayılarının azaldığı dönemde İl Sağlık Müdürlüğü olarak Covid-19 tanısı konan tüm hastaların tek bir hastanede tedavi altına alınarak diğer hastanelerde Covid olmayan hastaların tedavilerinde aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi amacıyla bazı kararlar aldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Koç, “Vaka sayısında meydana gelen hızlı artış nedeni ile yeni bir düzenleme yaptık ve bu süreçte bütün hastanelerimizin Covit-19’lu hastaları kabul edebileceğini sizlerle paylaştık. Fakat bu konunun basında ‘Tüm hastaneler pandemi hastanesi oldu’ şeklinde yansıması oldu. Sizlerin de bildiği gibi pandemi hastanesi kuralını koymak ya da kaldırmak Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenebilen bir konudur. Bizlerin bu konuda bir yetkisi bulunmamaktadır. Sadece ilin dinamiklerine göre      Bakanlığımız, il sağlık müdürlüklerine karar verme yetkisi vermiştir” diyerek süreç içerisindeki istatistiklere göre zaman zaman yeni düzenlemeler yapılabileceğini söyledi.

   Test Kararını Hekimler Verecek

    Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenen rehberlere göre Covid-19 belirtisi olmayan vatandaşlara test uygulanmayacağının da altını çizen Prof. Dr. Koç, “Halk sağlığı filyasyon ekiplerimiz ve hastanelerimizde yapılan muayeneler neticesinde hekimlerimiz tarafından test yapılması uygun görülen kişilere Covid-19 testleri uygulanacaktır” diyerek test yapılıp yapılmayacağı kararını hekimlerin vereceğini belirtti.

    Toplantının ikinci kısmında hastane başhekimleri de söz alarak süreç ile ilgili yaşadıkları sorunları il sağlık müdürümüzle paylaşarak çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulundular.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg