overlay

Kamuoyuna Duyuru

DÜZELTME

Yerel ve ulusal yayın yapan bazı gazetelerde ve internet sitelerinde yer bulan ‘Konya’da Covid-19 tanısı konulan vakaların yüzde 70’i sanayi çalışanı’ başlıklı haberler ile ilgili olarak açıklama yapma gereği duyulmuştur. Haberlerde yer alan ve Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin tarafından yapıldığı belirtilen “Coranavirüse yakalanan vatandaşların yüzde 70'i sanayi kesiminden. Sanayiciler, 'Bize bir şey olmaz' düşüncesi içinde. Hiçbir koruyucu madde kullanmıyorlar” cümlesi doğru bir tespit olmamakla birlikte istatistiksel verilerle de uyuşmamaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü verilerimize göre, sanayi bölgelerinde görülen artış hızı toplumun diğer kesimlerde görülen artış hızı ile benzer seviyelerdedir. Tüm bunların yanı sıra 09.07.2020 tarihi itibari ile hiçbir sanayi tesisinde vaka artışından dolayı karantina ya da kapatma uygulamasına gidilmemiştir.

 

Konya Valimiz Sayın Vahdettin Özkan Bey’in direktifleri doğrultusunda sahada denetim ve rehberlik faaliyetleri devam etmektedir. Konya Valiliğimiz tarafından ilgili kurumlar ile işbirliği içerisinde organizasyonu yapılarak oluşturulan 15 ayrı ekip şu ana kadar 205 iş yerinde eğitim ve farkındalık çalışması gerçekleştirmiştir.

 

Sonuç itibari ile Konya’daki vaka artışlarının sanayi çalışanlarına bağlanması; bilimsel verilerden uzak olup, özellikle bir kesimi hedef göstererek toplumsal hassasiyetleri dikkatte almadan açıklama yapılması, Sağlık Bakanlığımızın titizlikle yürütmüş olduğu pandemi sürecini olumsuz etkilemektedir. Birlik ve beraberlik içinde yürütülmesi gereken bu süreçte, kamuoyuna yapılan açıklamalarda çok daha dikkatli ve hassas davranılması en büyük beklentimizdir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Konya İl Sağlık Müdürlüğü