overlay

Filyasyon Ekipleri İle Eğitim Toplantıları Gerçekleştirildi

     İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık çalışanları ile eğitim ve değerlendirme toplantıları yaparak filyasyon sürecindeki güncel bilgileri paylaştı. Üç gün süren eğitim toplantılarının son gününde sağlıkçıların konuğu olan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’da tüm sağlık çalışanlarına fedakârlıkları için teşekkür etti.

     Pandemi döneminin dinamik bir süreç olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Koç, “Pandemi döneminin ana prensiplerinden bir filyasyon işlemi. Tespit edilen pozitif vakaların ve temaslılarının izolasyona alınması bu işin en önemli parçalarından birisi. Bu süreç el birliği ile yönetilebilecek zor bir süreç. Bu zor döneme rağmen filyasyon ekip sayılarımız yeterli seviyede ve duruma göre ekip sayılarını artırmaktayız. Filyasyon saatlerimiz de oldukça uygun seviyelerde ve aşağıya doğru çekmeye devam ediyoruz. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanması adına yaptığınız fedakâr çalışmalar nedeni ile hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

     Erken dönemde hasta ve temaslılarının tespit edilebilmesinin ve tedaviye erken başlanılabilmesinin bu hastalıkta hayati önem arz ettiğini de vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Erken hasta tespiti ve erken dönemde ilaç tedavisine başlanılması ile ancak pnömoni oranlarını azaltabiliriz. Konya olarak özellikle son dönemde pnömoni oranlarımız ülke ortalamasının altına doğru gitmekte. Bu da sizlerin sayesinde gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

     Pandemi süreci boyunca gösterdikleri büyük fedakârlıklardan dolayı ülke olarak tüm sağlık çalışanlarına teşekkür borçlu olduklarını hatırlatarak sözlerine başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise, “Baştan aşağı her kademede çalışan tüm sağlık çalışanlarına ne kadar büyük teşekkür etsek, fiziksel anlamda ne denli destek verirsek verelim onların yaptıklarının yanında az kalacaktır”  diye konuştu.

     Merkezde 600’e yakın filyasyon çalışanının bulunduğunu hatırlatan Başkan Kavuş, “Tüm insanlar virüsten kaçarken, sağlık çalışanları virüsün olduğu yere gidiyorsunuz. Allah sizleri, ailelerinizi ve sevdiklerinizi korusun, ayaklarınıza taş değdirmesin. Bugün bu ziyaretimizle birlikte sizlere güzel duygu, düşünce, temenni ve dualarımızın yanında küçük bir hediyede vermek istiyoruz. Bu hediye hem size minnetimizin ve şükranımızın bir nişanesi hem de sahada olmanız sebebiyle sıkça ihtiyaç duyacağınızı düşündüğümüz taşınabilir şarj cihazı olacak. Böylece hem kurumunuz hem sevdiklerinizle iletişiminiz hiçbir zaman kopmamış olacak. Bu küçük hediyeyi sizlerin maddi ve manevi anlamda yanında olduğumuzun bir göstergesi olarak kabul etmeniz bizleri sevindirecektir. ”

     Üç gün süren eğitim ve değerlendirme toplantılarında, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Abdullah Özüdoğru ve Uz. Dr. Engin Dinç yaptıkları sunumlarla güncel bilgileri katılımcılarla paylaştılar. Toplantılarda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hasan Çiftci ile Meram, Selçuklu ve Karatay ilçe sağlık müdürleri de hazır bulundu.

 • 1.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG