Kanserle Mücadele Hız Kesmiyor
12 Ağustos 2022

Selçuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM ) kuruldu. Konya merkez ve ilçelerinde kanser taramalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç, yeni açılan KETEM merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kanser vakalarında erken teşhisin önemine değinerek, KETEM’de sunulan tarama hizmetleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Koç, “Çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alan kanserle mücadelemizde ilk adımlar bu merkezlerimizde atılmaktadır. KETEM’de görev yapan sağlık çalışanlarımız, hastane hekimlerimizin yönlendireceği hastalarımıza ve Selçuklu ilçemizde görev yapan aile hekimlerimiz tarafından yönlendirilen vatandaşlarımıza, ücretsiz olarak yapılan kanser tarama testleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak gaitada gizli kan ile kolon kanseri, smear yöntemi ile rahim ağzı kanseri ve mamografi ile de meme kanseri taramaları yapıyorlar” dedi. Erken teşhise yönelik yapılan taramaların, kanser kaynaklı ölümleri kontrol altına almadaki en etkili yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Koç, “Gönüllülük esasına dayanan kanser taramaları ancak katılım oranının yüksek olması durumunda başarıya ulaşabilmektedir” diyerek taramalar konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

 

KETEM Merkezlerine, hastaların sadece kimlik kartları ile randevusuz bir şekilde gidebildiklerinin de altını çizen Prof. Dr. Koç, “İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2022 yılı hedefimiz taranabilir her üç kanser türünde  (Meme, Rahim Ağzı, Kalın Barsak) AB Kalite Standartlarına uygun 250.000 kanser taramasını gerçekleştirebilmektir” diyerek merkezin hayırlı olmasını diledi. 

Hastane bünyesinde hizmet sunan KETEM incelemeleri sırasında İl Sağlık Müdürümüze, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Prof. Dr. M. Ali Eryılmaz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hasan Çiftci, Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Özüdoğru, Selçuklu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Acar, Hastane Başhekimi Uz. Dr. Erkan Ataş ve hastane yöneticileri de eşlik ettiler. 

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG